"Archive of Desire"
Ένα φεστιβάλ εμπνευσμένο από τον ποιητή Κ. Π. Καβάφη
Ημερομηνίες
Χώρος
Περιγραφή
Στην επέτειο των 160 ετών από τη γέννηση του Κ. Π. Καβάφη, το Ίδρυμα Ωνάση στη Νέα Υόρκη παρουσιάζει ένα φεστιβάλ που αναδεικνύει τον επιδραστικό χαρακτήρα του Αλεξανδρινού ποιητή και τον αντίκτυπο του έργου του σε παγκόσμια κλίμακα.
Ο Κ. Π. Καβάφης ταξιδεύει στη Νέα Υόρκη. Το “Archive of Desire” [Αρχείο της Επιθυμίας] είναι ένα φεστιβάλ που περιλαμβάνει μια πλειάδα δράσεων εμπνευσμένων από τη ζωή και το έργο του Αλεξανδρινού ποιητή, με στόχο την ανάδειξη του έργου του, μέσα από ένα φάσμα σύγχρονων καλλιτεχνικών εγχειρημάτων που απλώνονται σε όλη την πόλη. Από τις 28 Απριλίου έως τις 6 Μαΐου, το διαθεματικό πρόγραμμα του φεστιβάλ περιλαμβάνει μια σειρά από περφόρμανς, παρουσιάσεις ψηφιακής τέχνης, προβολές ταινιών μικρού μήκους, αναγνώσεις ποίησης, λογοτεχνικές συζητήσεις, ένα visual rave και πολλές άλλες ζωντανές εκδηλώσεις, σε επιμέλεια της συνθέτριας Paola Prestini, Καλλιτεχνικής Διευθύντριας του National Sawdust, ενός μη κερδοσκοπικού οργανισμού για την προώθηση της σύγχρονης μουσικής, και υπό τη δημιουργική καθοδήγηση της Αφροδίτης Παναγιωτάκου, Διευθύντριας Πολιτισμού του Ιδρύματος Ωνάση.
Ένα φεστιβάλ που εστιάζει στον ποιητή αλλά και στον άνθρωπο Καβάφη, μέσα από ένα διαθεματικό καλειδοσκόπιο, που τον καθιστά σύγχρονο και διαχρονικό, καθώς επίσης πολιτικό, αισθησιακό και εμβριθή.
Συγκεντρώνοντας τα δημιουργικά ταλέντα διεθνώς καταξιωμένων καλλιτεχνών, όπως είναι ο Nick Cave, ο Bob Faust, η Julianne Moore, η Laurie Anderson, ο Rufus Wainwright, η Robin Coste Lewis, η Julie Mehretu, ο Vijay Iyer με τον Jeffrey Zeigler, η Sister Sylvester, η Nadah El Shazly, η Juliana Huxtable και πολλοί άλλοι, το φεστιβάλ εστιάζει τόσο στον ποιητή όσο και στον άνθρωπο Καβάφη. Ανάμεσα στα διεθνούς φήμης ονόματα που συμμετέχουν στο φεστιβάλ, συναντάμε καλλιτέχνες από την Ελλάδα και την Αίγυπτο, όπως τον Πέτρο Κλαμπάνη, την Εύη Καλογηροπούλου και άλλους που θα ανακοινωθούν σύντομα. Από το National Sawdust στο Ουίλαμσμπεργκ του Μπρούκλιν έως το Rockefeller Center στην καρδιά του Μανχάταν και την εκκλησία του Αγίου Μάρκου στο Μπάουερι, το “Archive of Desire” αναμένεται να μαγέψει και να προκαλέσει το κοινό της Νέας Υόρκης. Καθώς κορυφαίοι καλλιτέχνες από όλο τον κόσμο θα επαναπροσεγγίσουν τους καβαφικούς στίχους, θα βιώσουμε εκ νέου την ποίησή του, μέσα από ένα καλειδοσκόπιο που την καθιστά σύγχρονη, πολιτική, αισθησιακή και εμβριθή.
Το National Sawdust και το ONX Studio, ο «επιταχυντής» καριέρας του Ιδρύματος Ωνάση και του New Museum της Νέας Υόρκης που εστιάζει στις ψηφιακές τεχνολογίες και την καλλιτεχνική δημιουργία, θα είναι οι κύριοι οικοδεσπότες του φεστιβάλ, ενώ το The Poetry Project στην εκκλησία του Αγίου Μάρκου στο Μπάουερι, τα βιβλιοπωλεία McNally Jackson, το Rockefeller Center και το Πανεπιστήμιο Columbia, μεταξύ άλλων, θα φιλοξενήσουν επίσης δράσεις του φεστιβάλ. Το “Archive of Desire” θα εμπλουτίσει την ενασχόλησή μας με τον Κ. Π. Καβάφη μέσω της τέχνης και του λόγου κορυφαίων καλλιτεχνών, ακαδημαϊκών, ανθρώπων με παγκόσμια επιρροή.
Ο Κωνσταντίνος Π. Καβάφης, ο οποίος γεννήθηκε στις 29 Απριλίου 1863 στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου, όπου και πέθανε την ίδια ημερομηνία του 1933, ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του. Η ανθρώπινη ποιητική του ματιά στρέφει το βλέμμα από το περιθώριο στη μυθολογία και τους ελληνιστικούς χρόνους, την πολιτική και τον έρωτα. Ένας Έλληνας που έζησε στην κοσμοπολίτικη Αλεξάνδρεια, έχοντας queer και διασπορική ταυτότητα, εμπνέει μέχρι και σήμερα το έργο πολλών παγκόσμιων δημιουργών. Το “Archive of Desire” αποσκοπεί να ενισχύσει την παρακαταθήκη του καβαφικού έργου, αποκαλύπτοντας πως είναι διαχρονικά επίκαιρο, και αποτελεί μια συνεργασία ανάμεσα στον πολιτιστικό πυλώνα του Ιδρύματος Ωνάση στην Αθήνα, το Αρχείο Καβάφη και το New York Cultural Center. Η Senior Advisor του Onassis USA και μέλος του Δ.Σ. του Ιδρύματος Ωνάση, Karen Brooks Hopkins, είναι η εκτελεστική παραγωγός του φεστιβάλ.Festival highlights
«Η ιδέα του Ιδρύματος Ωνάση να διαθέσει όλη αυτή την προσήλωση και τους αναγκαίους πόρους για τη διατήρηση της ποίησης του Καβάφη και, συγχρόνως, για την ανάθεση νέων έργων που να υπηρετούν την περαιτέρω ανακάλυψη αυτού του αξεπέραστου καλλιτέχνη είναι μοναδική. Η χρονική στιγμή είναι η πλέον κατάλληλη για αυτό το φεστιβάλ, γιατί όντως οι ποιητές είναι οι πραγματικοί ηγέτες σε περιόδους κρίσης, βοηθώντας μας να ανασυγκροτήσουμε τόσο το παρελθόν όσο και το μέλλον μας.
Κι έτσι, καθώς συνέπλεκα όλες αυτές τις καλλιτεχνικές φωνές και τους συνεργάτες προκειμένου να ξαναζωντανέψουμε τον Καβάφη, στοχάστηκα διάφορα πράγματα: την queer ταυτότητά του, την απουσία ετεροκανονικότητας στη ζωή του, την ετερότητά του και το πώς αυτή σχετίζεται με τρέχοντα πολιτικά θέματα, τον αισθησιασμό του και το φλογερό του άρωμα που διατηρείται αναλλοίωτο μετά από τόσες δεκαετίες και εξακολουθεί να κάνει την καρδιά μας να χτυπάει δυνατά. Το πώς θα φωτίσουν τον Καβάφη οι καλλιτέχνες του φεστιβάλ είναι κάτι που αναμένουμε να δούμε, καθώς όλα τα έργα αποτελούν πρόσφατες αναθέσεις. Αυτό που γνωρίζω, όμως, είναι ότι όπως και ο Καβάφης, ο οποίος με τις αυτοεκδόσεις των ποιημάτων του προανήγγειλε την τρέχουσα συνθήκη ενός καλλιτεχνικού τομέα ανεξάρτητων δημιουργών, αυτό ακριβώς κάνουν και οι ίδιοι οι καλλιτέχνες με τους οποίους συνεργαζόμαστε, οι οποίοι είναι επίσης συνειδητά ανεξάρτητοι, λαμπροί και εμπνευσμένοι δημιουργοί.
Το φεστιβάλ μας, “Archive of Desire”, θα μοιραστεί με το κοινό την ποίηση του Καβάφη και τα νέα έργα που έχουμε αναθέσει σε χώρους οικείας ατμόσφαιρας, οι οποίοι παραπέμπουν στη σχέση του αναγνώστη με τις σελίδες ενός βιβλίου. Σας προσκαλούμε να συμμετάσχετε.»
- Paola Prestini, Επιμελήτρια του φεστιβάλ & Καλλιτεχνική Διευθύντρια του National Sawdust
«Καβάφης
Μοναδικός
“Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.
Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,
γυρίζοντας συχνά κ’ εκθέτοντάς την
στων σχέσεων και των συναναστροφών
την καθημερινήν ανοησία,
ώς που να γίνει σα μια ξένη φορτική.”
* Κ. Π. Καβάφης, “Όσο μπορείς”…»
-Αφροδίτη Παναγιώτακου, Διευθύντρια Πολιτισμού του Ιδρύματος Ωνάση
Ελπίζω ότι τα ακροατήρια του φεστιβάλ μας θα απολαύσουν τις εκδηλώσεις που έχουμε προγραμματίσει και, μέσα από αυτές, θα χαράξουν τη δική τους διαδρομή συνάντησης με την καρδιά και την πένα αυτού του ταλαντούχου συγγραφέα. Οι σύγχρονοι καλλιτέχνες και ποιητές που συμμετέχουν στο φεστιβάλ έχουν μελετήσει και αγκαλιάσει τα ποιήματα του Καβάφη και έχουν προσθέσει τις δικές τους ευαισθησίες στο έργο του, ενισχύοντας τόσο τη δική του όσο και τη δική τους φωνή.»
- Karen Brooks Hopkins, Senior Advisor του Onassis USA και μέλος του Δ.Σ. του Ιδρύματος Ωνάση & Εκτελεστική παραγωγός του φεστιβάλ
Καλλιτέχνες
Συντελεστές
Ενσωματωμένα Πολυμέσα
Αν επιθυμείτε να δείτε αυτό το υλικό, παρακαλούμε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας επιλέγοντας τις κατηγορίες Επίδοσης και Στόχευσης. Τα δεδομένα σας ενδέχεται να μεταφερθούν σε υπηρεσίες τρίτων μέσων όπως τα YouTube, Vimeo, SoundCloud και Issuu.