Onassis New Choreographers Festival 9 — ONC 9
Ημερομηνίες
Εισιτήρια
Χώρος
Ημέρες & Ώρες
Πληροφορίες
Εισιτήρια
Έναρξη προπώλησης Φίλων: 15 ΦΕΒ 2022, 17:00
Έναρξη γενικής προπώλησης: 18 ΦΕΒ 2022, 17:00
Κανονικό: 7 €
Μειωμένο, Φίλος, Παρέα 5-9 άτομα: 6 €
Παρέα 10+ άτομα, Ανεργίας, ΑμεΑ, Συνοδός ΑμεA: 5 €
Ομαδικές κρατήσεις στο groupsales@onassis.org
ONC9
Το πρόγραμμα του φεστιβάλ είναι ίδιο και τις τρεις ημέρες
Έξι περίπου ώρες είναι η συνολική διάρκεια του φεστιβάλ για όποιον επιλέξει να παρακολουθήσει όλες τις παραγωγές σε μια ημέρα
Ισχύει ελεύθερη είσοδος για τα δύο installations, που είναι προσβάσιμα στο κοινό από τις 16:30 έως τις 22:45
Περιγραφή
Έξι πρωτότυπα έργα και δύο installations σε έναν μαραθώνιο έξι ωρών και τριών ημερών επαναπροσδιορίζουν τη σχέση μας με την πραγματικότητα που ουρλιάζει χορεύοντας δίπλα μας. Αυτό είναι το Onassis New Choreographers Festival 9. Μπορείς να χορέψεις στον ρυθμό του αύριο;
Ενσωματωμένα Πολυμέσα
Αν επιθυμείτε να δείτε αυτό το υλικό, παρακαλούμε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας επιλέγοντας τις κατηγορίες Επίδοσης και Στόχευσης. Τα δεδομένα σας ενδέχεται να μεταφερθούν σε υπηρεσίες τρίτων μέσων όπως τα YouTube, Vimeo, SoundCloud και Issuu.
Μια σκηνή από την όπερα-μπαλέτο του Jean-Philippe Rameau του 1735 χορεύεται στο στυλ του krump street dance (ένας χορός που ξεκίνησε ως πράξη αντίστασης από τα γκέτο του Λος Άντζελες στα τέλη των 90s) στη βίντεο εγκατάσταση στην είσοδο της Στέγης που δίνει τον παλμό σε όλο το φετινό φεστιβάλ (Clément Cogitore, “Les Indes Galantes”). Γιατί τουλάχιστον δύο ωραία πράγματα συμβαίνουν εδώ: Κανείς δεν θα ξαναμείνει ακίνητος ακούγοντας Ραμώ και μια δημόσια επανόρθωση συντελείται. Άβατο του αστικού πολιτισμού, η όπερα-μπαλέτο, παραδίδει το dance floor σε αυτούς που δικαιωματικά τους ανήκει: σε όσους χορεύουν στους δρόμους διεκδικώντας τη χειραφέτηση από τη βία, τον φόβο, την εξουσία, σώζοντας όλους μας από τα στερεότυπα για το τι πρέπει (και τι δεν πρέπει) να είναι ο χορός, η τέχνη, η ζωή.
Σε συνθήκη επιστημονικής –ή μήπως οντολογικής;– φαντασίας μάς διακτινίζει η transmedia εγκατάσταση των Constantine Skourlis, Δάφνης Αντωνιάδου & Αλέξανδρου Βαρδαξόγλου (“DEEP HORIZON”).
«Πότε ήταν η τελευταία φορά που νιώσατε σαν ρομπότ;» μας ρωτά ο Μανώλης Σαριδάκης και μας καλεί να μοιραστούμε το ίδιο dance floor με το έργο που δημιούργησε στο πλαίσιο του προγράμματος Europe Beyond Access και της δέσμευσης της Στέγης σε ζητήματα πρόσβασης ατόμων με αναπηρία στον χορό («Έχουν τα ρομπότ συναισθήματα;»).
Ένα πείραμα με σώματα, ήχους και αντικείμενα χορογραφεί η Ιωάννα Παρασκευοπούλου (“ΜΟS”).
Ένα «ροζ μανιφέστο» κατά της πατριαρχίας για πέντε «αμαζόνες» του latin, του camp και του kitsch στήνει ο Αλέξανδρος Σταυρόπουλος (“On Wednesdays We Wear Pink”).
Ένα savoir vivre για τον 21ο αιώνα μας παραδίδει ο Κωνσταντίνος Παπανικολάου (“A User’s Manual”).
Δύο ενισχυτές, δεκατέσσερα ηχεία και πρωτότυπο songwriting περιλαμβάνει το έργο της Φωτεινής Σταματελοπούλου (“optimal soft”).
Τέλος, για έναν άλλο «παλμό» αρρενωπότητας μας μιλά ο Ηλίας Χατζηγεωργίου, από τους πρωτεργάτες του ελληνικού hip-hop, χορογραφώντας τέσσερις street-dancers (“A BOUNCE 4 MEN”).
Όταν πρόκειται για χορό, μιλάμε για μια πολυαισθητηριακή, συνεργατική, σωματική, βιωματική και δημόσια εμπειρία
Παρασκευή 11 - Κυριακή 13 Μαρτίου
“Les Indes galantes” | Clément Cogitore
16:30-23:00 | Φουαγιέ Ισογείου
“DEEP HORIZON” | Δάφνη Αντωνιάδου, Αλέξανδρος Βαρδαξόγλου, Constantine Skourlis
16:30-21:00 & 22:00-23:30 | Εκθεσιακός Χώρος -1 (Gallery Space Room)
«Έχουν τα ρομπότ συναισθήματα;» | Μανώλης Σαριδάκης
17:00 & 18:30 | Back of House
“MOS” | Ιωάννα Παρασκευοπούλου
17:30 | Μικρή Σκηνή
“On Wednesdays We Wear Pink” («Τις Τετάρτες φοράμε ροζ») | Αλέξανδρος Σταυρόπουλος
19:00 | Κεντρική Σκηνή
“A User’s Manual” | Κωνσταντίνος Παπανικολάου
20:00 | Μικρή Σκηνή
“optimal soft” | Φωτεινή Σταματελοπούλου
21:00 | Εκθεσιακός Χώρος -1 (Gallery Space)
“A BOUNCE 4 MEN” | Ηλίας Χατζηγεωργίου
22:00 | Κεντρική Σκηνή
—Ιλειάνα Δημάδη, Αφροδίτη Παναγιωτάκου, Κωνσταντίνος Τζάθας