Onassis Cinema
Νέο σινεμά. Νέοι κόσμοι.
Ανερχόμενοι και καταξιωμένοι κινηματογραφιστές από την Ελλάδα και το εξωτερικό, ταινίες μεγάλου και μικρού μήκους, υβριδικά έργα και ντοκιμαντέρ, συνεργασίες με τα πιο σημαντικά φεστιβάλ του κόσμου, ομιλίες και masterclasses. Το Ίδρυμα Ωνάση αγαπάει και στηρίζει το σινεμά σε κάθε μορφή και έκφρασή του.
Αγκαλιάζει τη διαδικασία της δημιουργίας, της έρευνας και της καλλιτεχνικής εξέλιξης, προσφέροντας fellowships. Συνεργάζεται με σημαντικούς φορείς, όπως η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, το Φεστιβάλ Δράμας, οι «Νύχτες Πρεμιέρας», με στόχο να ενισχυθεί ο ελληνικός κινηματογράφος εντός και εκτός συνόρων. Έχει θεσπίσει κινηματογραφικά βραβεία προκειμένου να στηρίξει την ανάπτυξη νέων σεναρίων. Και φέτος γιορτάζουμε το ελληνικό σινεμά σε κάθε μορφή και έκφρασή του.
Βασίλης Κεκάτος, Γιώργος Ζώης και Εύη Καλογηροπούλου είναι μερικοί από τους καλλιτέχνες που «πάτησαν» ENTER και δημιούργησαν νέα πρωτότυπα έργα την περίοδο της πανδημίας.
Still από την ταινία «Όταν κοιμάσαι ο κόσμος αδειάζει»
Στηρίζουμε το ανεξάρτητο ελληνικό σινεμά
Το Ίδρυμα Ωνάση συνεργάζεται διαχρονικά με τα μεγαλύτερα φεστιβάλ ταινιών της χώρας, αναδεικνύοντας τις φωνές ανερχόμενων δημιουργών στα πρώτα τους βήματα. Κάθε χρόνο απονέμει τα Onassis Film Awards σε Έλληνες κινηματογραφιστές για την ανάπτυξη των μεγάλου μήκους ταινιών τους. Από το Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας στις «Νύχτες Πρεμιέρας» και από το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης στο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης, το Ίδρυμα Ωνάση βρίσκεται παρόν σε κάθε κινηματογραφική γιορτή της χώρας, απελευθερώνοντας τις δυνάμεις και το ταλέντο νέων δημιουργών.H ταινία Κάκτος του Δημήτρη Ζούρα βραβεύτηκε με το Queer Drama Award στο Φεστιβάλ Δράμας 2022
Βραβεία Ίρις
Εδώ και δέκα χρόνια, η Στέγη έχει υποστηρίξει τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, με σκοπό να αναδείξει τις πιο τολμηρές φωνές του εγχώριου κινηματογράφου. Η τελετή απονομής των βραβείων, που φιλοξενείται κάθε χρόνο στη Στέγη, αποτελεί το κορυφαίο γεγονός της χρονιάς, συγκεντρώνοντας όλη την κινηματογραφική κοινότητα.Meet the Future
Το 2019, η Στέγη εγκαινίασε την ενότητα "Meet the Future" σε συνεργασία με το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης. Δεκαπέντε σκηνοθέτες ταινιών μικρού μήκους, οι οποίοι είχαν προβληθεί στα μεγαλύτερα φεστιβάλ παγκοσμίως, είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν το έργο τους στο κοινό στα πλαίσια του 48ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης. Δύο από τους συμμετέχοντες έγιναν Onassis Fellows και ταξίδεψαν στη Νέα Υόρκη και το Λος Άντζελες, όπου το Ίδρυμα Ωνάση δραστηριοποιείται, για να γνωρίσουν από κοντά την κινηματογραφική κοινότητα στην Αμερική.Cinemability
Από το 2016, το Ίδρυμα Ωνάση σε συνεργασία με την Κίνηση Ανάπηρων Καλλιτεχνών δημιούργησε συνθήκες πρόσβασης σε όλες τις προβολές ταινιών του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης για τυφλούς, ατόμα με προβλήματα όρασης, κωφούς και βαρήκοους. Η προσβασιμότητα στον κινηματογράφο δεν είναι ικανότητα, αλλά δυνατότητα.
Oxbelly
Τo Onassis Culture έχει υποστηρίξει το Oxbelly Screenwriters & Directors Lab που πραγματοποιείται ετησίως στο Costa Navarino. Μέσα από εργαστήρια και ομιλίες, τα εργαστήρια έχουν δώσει σε νέους σκηνοθέτες την ευκαιρία να αναπτύξουν τα σενάρια για την πρώτη ή δεύτερη ταινία μεγάλου μήκους τους, έχοντας δίπλα τους διεθνώς αναγνωρισμένους μέντορες, όπως ο Paul Thomas Anderson (Phantom Thread), η Maren Ade (Toni Erdmann) και η Lucrecia Martel (La Ciénaga).
Φωτογραφία: Παύλος Φυσάκης
Το σινεμά είναι κάτι το μυστηριώδες και φευγαλέο. Μπορεί να επιτευχθεί μόνο μέσω της επινόησης και της φαντασίας και μέσω της αναζήτησης ενός ύφους.
Werner Herzog, Romain Gavras, Marjane Satrapi. Τολμηροί, καταξιωμένοι κινηματογραφιστές συστήνονται στο Αθηναϊκό κοινό μέσα από ομιλίες τους στη Στέγη. Μιλούν για τις προσωπικές ιστορίες τους, τo σινεμά και τη ζωή. Δείτε τις ομιλίες στο YouTube του Ιδρύματος Ωνάση.