SWEAT – Athens
Alice Potts
Ημερομηνίες
Εισιτήρια
Χώρος
Ημέρες & Ώρες
Πληροφορίες
Εισιτήρια
Είσοδος ελεύθερη
Παραγωγή
Τις ημέρες του φεστιβάλ I'm Positive (21-22 ΝΟΕ), η έκθεση θα είναι ανοικτή για το κοινό 12:00-22:00
Εγκαίνια έκθεσης: 13 ΝΟΕ 2018 | 19:00
Περιγραφή
«Κάποια μέρα θα είμαστε σε θέση να αναπτύξουμε τα δικά μας αξεσουάρ πάνω στο δέρμα μας». Αυτό υποστηρίζει η καλλιτέχνης και απόφοιτος του Royal College of Art, Alice Potts που γεμίζει τη Στέγη με κρυστάλλινα αξεσουάρ δημιουργημένα από τον ιδρώτα αθλητών και χορευτών.
Φωτογραφία: Nick Knight
«Κάποια μέρα θα είμαστε σε θέση να αναπτύξουμε τα δικά μας αξεσουάρ πάνω στο δέρμα μας». Αυτό υποστήριξε η Άλις Ποτς πρόσφατη απόφοιτος του Royal College of Art, όπου μαθήτευσε πλάι στη Zowie Broach, σε μια συζήτηση με τη Sarah Mower.
Στο επίκεντρο της δουλειάς της είναι η εξερεύνηση της σύγκλισης μεταξύ της Μόδας, της Επιστήμης και του ανθρώπινου σώματος. Μελετώντας την ποίηση των ανθρώπινων υγρών, τον ιδρώτα ως τέχνη, η Άλις Ποτς θα ξεκινήσει να διερευνά περαιτέρω την ανθρώπινη αθλητική ανατομία, τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά, καθοδηγούμενη αβίαστα από την ιστορία της Αθήνας, τις καταβολές των Ολυμπιακών αγώνων, το σώμα γεμάτο αίμα, τα μαθηματικά του ιδρώτα, εκείνο το πάθος και την εξέταση των εξαιρετικών επιδόσεων της αθλητικής προσπάθειας στην πόλη, όπου ξεκίνησαν όλα τα αθλητικά, κοινωνικά και πολιτιστικά επιτεύγματα.Κατά τη διάρκεια της Μπιενάλε της Αθήνας η Άλις Ποτς θα παρουσιάσει ένα έργο που αναδεικνύει το εναλλακτικό μέλλον του design και το οποίο θα αποτελέσει την αφετηρία διερεύνησης μιας βαθύτερης σύνδεσης της δουλειάς της με εναλλακτικές αναγνώσεις και ένα βιώσιμο σύνολο νέων τρόπων έκφρασης.
Βίντεο
«Με αυτά τα παπούτσια μπαλέτου αναδεικνύεται το θαύμα της χημείας του ανθρώπινου σώματος που αποκρυσταλλώνεται σε ιδρώτα. Η πρωτοπόρος βιοτεχνολόγος designer Alice Potts έχει ανακαλύψει μια μέθοδο για την επιτάχυνση της ανάπτυξης των κρυστάλλων ιδρώτα. Κατά τη διάρκεια του residency της με το Ίδρυμα Ωνάση στην Αθήνα θα εξερευνήσει τα νέα όρια μεταξύ αισθητικής, φυσικών επιστημών και βιολογίας.»
–Sarah Mower
Συντελεστές
Με την αθλητική υποστήριξη των Planet Fitness & More
Στα εγκαίνια, μουσική από τον En Lefko 87,7 (Σταύρος Διοσκουρίδης & Εύα Θεοτοκάτου)