Παρουσίαση εκπαιδευτικών οδηγών για τη θετική γονεϊκότητα στα πρώτα κρίσιμα χρόνια
Με φυσική ή διαδικτυακή παρουσία, από το Ίδρυμα Ωνάση σε συνεργασία με το Νοσοκομείο Παίδων «Η Αγία Σοφία»
Ημερομηνίες
Εισιτήρια
Χώρος
Ημέρες & Ώρες
Πληροφορίες
Απευθύνεται σε
Γονείς, γιατρούς, ειδικευόμενους γιατρούς, νοσηλευτές, εκπαιδευτικούς και σε όποιον άλλο επαγγελματία ή μη έχει ενδιαφέρον να την παρακολουθήσει.
Διαθέσιμο σε βίντεο
Δείτε το βίντεο της παρουσίασης εδώ
Χώρος
Με φυσική παρουσία | Στο Χωρέμειο Αμφιθέατρο της Πανεπιστημιακής Κλινικής του Νοσοκομείου Παίδων «Η Αγία Σοφία»
&
Διαδικτυακά, μέσω ψηφιακής πλατφόρμας
Για τη συμμετοχή σας
Η συμμετοχή, είτε με φυσική παρουσία είτε διαδικτυακά, είναι δωρεάν και πραγματοποιείται μέσω φόρμα εγγραφής.
Περιγραφή
Με στόχο την υποστήριξη των νέων γονέων και την υγιή ανάπτυξη των παιδιών, το Ίδρυμα Ωνάση σε συνεργασία με την Α΄ Παιδιατρική Κλινική του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), στο Νοσοκομείο Παίδων «Η Αγία Σοφία», διοργανώνει την παρουσίαση δύο περιεκτικών οδηγών για την ανάπτυξη του παιδιού και την ενίσχυση της σχέσης τους με τον γονέα.
Το παιδί μου έχει αργήσει να μιλήσει; Πότε πρέπει να περπατήσει; Γιατί δεν με ακούει; Πρέπει να το τιμωρήσω ή όχι; Είμαι κακός γονέας; Τα πολλά μπράβο κάνουν τα παιδιά κακομαθημένα; Πείτε μου τι να κάνω για να μεγαλώσω σωστά το παιδί μου.
Κανένας άνθρωπος δεν είναι προετοιμασμένος για τον σημαντικότερο –ίσως– ρόλο της ζωής του. Λένε εξάλλου, πως γονέας δεν γεννιέσαι, γίνεσαι. Όσο αγχωτικό κι αν φαντάζει αυτό, την ίδια στιγμή μπορεί να λειτουργήσει απελευθερωτικά για όλους τους γονείς.
Στο πλαίσιο αυτό και με στόχο την υποστήριξη των νέων γονιών, το Ίδρυμα Ωνάση σε συνεργασία με την Α΄ Παιδιατρική Κλινική του ΕΚΠΑ, στο Νοσοκομείο Παίδων «Η Αγία Σοφία», διοργανώνει την παρουσίαση δύο περιεκτικών οδηγών -που δημιούργησε κατά την περίοδο της πανδημίας και διαθέτει δωρεάν σε ηλεκτρονική μορφή-, φιλοδοξώντας να στηρίξει τους γονείς στα πρώτα βήματα της κοινής τους πορείας με τα παιδιά τους.
12:00-12:10 | Καλωσόρισμα
Χριστίνα Κανακά-Gantenbein, Καθηγήτρια-Διευθύντρια της Α΄ Παιδιατρικής Κλινικής του ΕΚΠΑ στο Νοσοκομείο Παίδων «Η Αγία Σοφία»
Έφη Τσιότσιου, Εκτελεστική Διευθύντρια και Διευθύντρια Παιδείας Ιδρύματος Ωνάση12:10-12:40 | Βασικές αρχές της ανάπτυξης του παιδιού
Νένη Περβανίδου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Αναπτυξιακής & Συμπεριφορικής Παιδιατρικής στην Ιατρική Σχολή του ΕΚΠΑ, υπεύθυνη της Μονάδας Αναπτυξιακής & Συμπεριφορικής Παιδιατρικής στην A΄ Παιδιατρική Κλινική του ΕΚΠΑ, Νοσοκομείο Παίδων «Η Αγία Σοφία»
12:40-13:30 | Ενισχύοντας τη σχέση μεταξύ γονέα και παιδιού
Καλλιόπη Τριανταφύλλου, Διδάκτωρ Κλινικής Ψυχολογίας Πανεπιστημίου Manchester, Επιστημονική Συνεργάτις Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, Ψυχολόγος Ιατροπαιδαγωγικής Υπηρεσίας Πειραιά Ε.ΚΕ.Ψ.Υ.Ε
13:30-14:00 | Ερωτήσεις - Συζήτηση με το κοινό
Συντονισμός: Χριστίνα Παναγιωτάκου, Υπεύθυνη Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων Ιδρύματος Ωνάση
Κορίνα Δευτεραίου, Δέσποινα Μαρτή, Τζίνα Παπαμιχαήλ, Ελεάννα Σεμιτέλου
Ενσωματωμένα Πολυμέσα
Αν επιθυμείτε να δείτε αυτό το υλικό, παρακαλούμε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας επιλέγοντας τις κατηγορίες Επίδοσης και Στόχευσης. Τα δεδομένα σας ενδέχεται να μεταφερθούν σε υπηρεσίες τρίτων μέσων όπως τα YouTube, Vimeo, SoundCloud και Issuu.