ELENIT | Ευριπίδης Λασκαρίδης
Μια σκοτεινή κωμωδία με ανατρεπτικό χιούμορ, ένας θίασος με παράξενα πλάσματα. Μια διεθνής επιτυχία, ξανά στη Στέγη.
Ημερομηνίες
Εισιτήρια
Χώρος
Ημέρες & Ώρες
Εισιτήρια
Ομαδικές κρατήσεις στο groupsales@onassis.org
Έναρξη προπώλησης Φίλων Στέγης: 20 IAN 2023, 17:00
Έναρξη προπώλησης Γενικού Κοινού: 26 IAN 2023, 17:00
Πληροφορίες
Ανακοίνωση
Λόγω της 24ωρης απεργίας της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Θεάματος Ακροάματος (ΠΟΘΑ), η παράσταση της Παρασκευής 17.02 δεν θα πραγματοποιηθεί.
Ευχαριστούμε για την κατανόηση.
Διάρκεια
1 ώρα και 20 λεπτά (χωρίς διάλειμμα)
Πληροφορίες
Στην παράσταση γίνεται χρήση καπνού, laser και στροβοσκοπικών φωτισμών (strobe lights).
Περιγραφή
Μετά τον Καναδά και λίγο πριν περιοδεύσει για τέταρτη συνεχή χρονιά στην Ευρώπη, το εξαίσια αστείο και αλλόκοτα μαγικό “Elenit” κάνει μια στάση στη Στέγη.
Πρωτότυπη φωτογραφία: Julian Mommert
Μια πανύψηλη κυρία με ιδιαίτερη κώμη και ακόμη πιο ιδιαίτερη μύτη σηκώνει το τηλέφωνο, τραγουδάει μόνη της και συναναστρέφεται άλλα παράξενα όντα, μιλώντας τους σε μια ολόδική της γλώσσα. Πρόκειται για τον Ευριπίδη Λασκαρίδη αυτοπροσώπως, μεταμορφωμένο σε μια αξιολάτρευτη όσο και εξωφρενική περσόνα, η οποία μας καλωσορίζει σε ένα σύμπαν όπου συμβιώνουν, μεταξύ άλλων, δεινόσαυροι και ανεμογεννήτριες, ο Stephen Hawking και μια στοίβα από λαμαρίνες, το βάθρο ενός dj και η Νίκη της Σαμοθράκης.
Μια απόλυτα ιδιοσυγκρασιακή σκηνική γλώσσα διέπει το εξαίσια αστείο και απείρως γοητευτικό έργο του καταξιωμένου εντός και εκτός συνόρων Έλληνα καλλιτέχνη. Με τα έργα του να χαρακτηρίζονται «τραγικές κωμωδίες», ο Ευριπίδης Λασκαρίδης δεν κατηγοριοποιείται εύκολα. Κινείται με αιφνιδιαστικό τρόπο στα όρια του χάπενινγκ, του μπουρλέσκ και του σύγχρονου χορού, καλώντας το βλέμμα μας να σταθεί στο μεταμορφωτικό «εδώ και τώρα» της κάθε σκηνικής στιγμής που καθιστά το γνώριμο ανοίκειο και το παράλογο θαυμαστό.
Λίγο πριν τον τέταρτο κύκλο περιοδείας του, το “Elenit” κάνει μια αποχαιρετιστήρια στάση στη Στέγη, εκεί όπου, τέσσερα χρόνια πριν, έδωσε την παγκόσμια πρεμιέρα του.
Ενσωματωμένα Πολυμέσα
Αν επιθυμείτε να δείτε αυτό το υλικό, παρακαλούμε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας επιλέγοντας τις κατηγορίες Επίδοσης και Στόχευσης. Τα δεδομένα σας ενδέχεται να μεταφερθούν σε υπηρεσίες τρίτων μέσων όπως τα YouTube, Vimeo, SoundCloud και Issuu.
- Το “Elenit” έκανε παγκόσμια πρεμιέρα στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση τον Νοέμβριο του 2019, ως η πρώτη μεγάλης κλίμακας διεθνής συμπαραγωγή του Ευριπίδη Λασκαρίδη. Στη συνέχεια, περιόδευσε σε θέατρα και φεστιβάλ του εξωτερικού, μαζί με τα προηγούμενα έργα του, “Relic” και «Τιτάνες».
- Με το “Relic”, το 2015, ο Λασκαρίδης ανοίγει τον κύκλο των ιδιότυπων, εξωφρενικών spectacles που συστήνουν μια εντελώς πρωτότυπη σκηνική γλώσσα, καταφέρνοντας με μαγικό τρόπο να ξεπερνά τα όρια του θεάτρου, του χορού, των εικαστικών. Στο “Relic” –που επελέγη και από το ευρωπαϊκό δίκτυο Aerowaves της ίδιας χρονιάς– επιδίδεται σε έναν μοναχικό μαραθώνιο παράδοξων μεταμορφώσεων, που αφορούν το σώμα, το σκηνικό, τα φώτα αλλά και τον ήχο. Δύο χρόνια αργότερα, στους «Τιτάνες», οι συναντήσεις του με το γκροτέσκο πραγματώνονται μέσα από ένα απίθανο ντουέτο: Δύο άφυλα πλάσματα σε έναν άχρονο τόπο παίζουν, γεννώντας συναισθήματα οικειότητας, τρυφερότητας αλλά και μιας απόκοσμης, θλιμμένης ομορφιάς, διατηρώντας τη μεταμόρφωση ως πυρήνα σε όλα τα μέσα.
- Ο Απρίλιος του 2019 βρίσκει τον Ευριπίδη Λασκαρίδη και το “Relic” του στον προγραμματισμό του φεστιβάλ “Democracy Is Coming” του Ιδρύματος Ωνάση στη Νέα Υόρκη. Η παράσταση παρουσιάστηκε ακόμα σε 30 διεθνή φεστιβάλ και θέατρα στην Ευρώπη και συνεχίζει να περιοδεύει ανά τον κόσμο.
- Το φθινόπωρο του 2020, και ενώ ο Ευριπίδης Λασκαρίδης ετοιμαζόταν για τη διεθνή περιοδεία του “Elenit” με πρώτο σταθμό το Théâtre de la Ville του Παρισιού, το δεύτερο λόκνταουν μπλόκαρε τα πάντα. Όμως, ο κόσμος του “Elenit” δεν μπορούσε να περιμένει. Έτσι, γεννήθηκε το «Εδώ, παρά εδώ», μια ταινία μικρού μήκους που μας έβαζε από την πίσω πόρτα στη δημιουργική διαδικασία και κατέγραφε ελλειπτικά την προετοιμασία της ομάδας στη διάρκεια «ξανακοιτάγματος» του έργου. Ήταν ο τρόπος του Ευριπίδη Λασκαρίδη να εξηγήσει πως η δουλειά του προτιμά να ερεθίζει την καρδιά και το συναίσθημα του θεατή παρά το μυαλό του. Το «Εδώ, παρά εδώ» ολοκληρώθηκε με τη δημιουργική σύμπραξη της Εύας Στεφανή και της κινηματογραφικής της ομάδας (Παύλος Κοσμίδης, Αιμιλία Μηλού, Φανή Μπήτου και Παναγιώτης Παπαφράγκου). Προβλήθηκε για πρώτη φορά τον Ιανουάριο του 2021 από το Onassis Channel στο YouTube.
- Οι διεθνείς κριτικές περιγράφουν το έργο του Ευριπίδη Λασκαρίδη ως «αναρχικό σωματικό θέατρο που θα μείνει για καιρό στη μνήμη» (Graham Watts, “Dance Tabs”), «μοναδικό στο είδος του [που] δεν μοιάζει με τίποτε άλλο» (Catherine Lalonde, “Le Devoir”) και τον ίδιο ως «έναν τεχνίτη στους χρόνους και στις ατμόσφαιρες, έναν δημιουργό ασυνήθιστων χαρακτήρων, ικανό να συνδέει το οικιακό με απηχήσεις του κοσμικού» (Clàudia Brufau, “Núvol”).
Φωτογραφία: Ανδρέας Σιμόπουλος
ELENIT | Ευριπίδης Λασκαρίδης