Boarding Pass στον αυτισμό – Αθήνα 3
Ημερομηνίες
Εισιτήρια
Χώρος
Πληροφορίες
Απευθύνεται σε
Παιδιά με διαταραχή αυτιστικού φάσματος
Προσωπικό του Διεθνούς Αερολιμένα Αθηνών και της ευρύτερης αεροδρομικής κοινότητας
Ειδικούς παιδαγωγούς, ψυχολόγους – θεραπευτές
Γονείς ατόμων με ΔΑΦ
Κόστος συμμετοχής
Δωρεάν
Πληροφορίες – Κρατήσεις
Απαραίτητη η κράτηση θέσης στο education@onassis.org
Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας
T: 210 3713000
Περιγραφή
Κανείς δεν μπορεί να αναχαιτίσει τη δίψα σου για ταξίδια. Ούτε και ο αυτισμός. Γιατί, μέσα από την εξοικείωση με τις διαδικασίες στο αεροδρόμιο, μπορείς να ανοίξεις τα φτερά σου και να πετάξεις παντού.
Οι πόρτες του αεροδρομίου ανοίγουν για να αποκαλύψουν ένα πολύβουο μελίσσι: κόσμος πάει κι έρχεται βιαστικά, οι πτήσεις εναλλάσσονται καταιγιστικά στους ηλεκτρονικούς πίνακες, φώτα, μαγαζιά, θόρυβος, συζητήσεις. Είναι λογικό ένα περιβάλλον με τόσα
ερεθίσματα να προκαλεί στρες, όμως αν επισκεφθεί κανείς το αεροδρόμιο και μάθει τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει —πώς επιβεβαιώνει την ώρα της πτήσης του, πού δίνει τη βαλίτσα του, πώς κινείται μες τον χώρο για να βρει την πύλη αναχώρησης και να περάσει τον έλεγχο—, όλα μετά μοιάζουν παιχνίδι. Δεν χρειάζεται λοιπόν άγχος, μόνο εξοικείωση.
Για τον λόγο αυτό, το Ίδρυμα Ωνάση οργανώνει φέτος, για τρίτη χρονιά, το καινοτόμο πρόγραμμα «Boarding Pass στον αυτισμό», σε συνεργασία με τον Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών, στο πλαίσιο του οποίου καλεί παιδιά με Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος (ΔΑΦ) και τους γονείς τους στο αεροδρόμιο, προκειμένου να συμμετάσχουν σε μια προσομοίωση αεροπορικού ταξιδιού, ώστε να προετοιμαστούν για μια μελλοντική πτήση.
Παράλληλα, παρέχεται σχετική ενημέρωση και εκπαίδευση στο προσωπικό του Διεθνούς Αερολιμένα Αθηνών, εγχειρίδια με κοινωνικές ιστορίες για θεραπευτές και γονείς, όπως και ενημερωτικά φυλλάδια για κάθε ταξιδιώτη.
Εκπαίδευση του προσωπικού στον Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών και της ευρύτερης αεροδρομικής κοινότητας.
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα προσομοίωσης της διαδικασίας ενός αεροπορικού ταξιδιού για παιδιά με Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος (ΔΑΦ) και τις οικογένειές τους.