Still Life
Δημήτρης Παπαϊωάννου
Ημερομηνίες
Εισιτήρια
Χώρος
Ημέρες & Ώρες
Πληροφορίες
Εισιτήρια
15 – 18 – 25 – 36 €
Μειωμ.: 10 - 12 - 15 € | Άνεργοι 5 €
Δεν θα πραγματοποιηθούν παραστάσεις κατά την εκλογική περίοδο 2014 (Κυριακή 25 Μαΐου).
Περιγραφή
Ο διεθνούς φήμης καλλιτέχνης έρχεται για πρώτη φορά στη Στέγη, με τη νέα πολυαναμενόμενη δουλειά του.
Ο διεθνούς φήμης καλλιτέχνης Δημήτρης Παπαϊωάννου έρχεται για πρώτη φορά στη Στέγη, με τη νέα πολυαναμενόμενη δουλειά του.
Το "Still Life" είναι ένα έργο που απογυμνώνει τα συνθετικά του υλικά. Εφτά ερμηνευτές, ανάμεσά τους ο ίδιος ο σκηνοθέτης, πραγματώνουν το σκηνικό σύμπαν του "Still Life".
Κάτω από έναν μεγάλο ουρανό, σε μια σκηνική ερημιά, ο άνθρωπος-εργάτης αναμετριέται με τη βαρύτητα των βασικών υλικών στην προσπάθειά του να ενωθεί με την ελαφρότητα του σύμπαντος που τον περιέχει. Τα σώματα ισορροπούν και διασπώνται, δημιουργώντας οπτικές απάτες με στόχο να φωτίσουν σταδιακά τη σισύφεια αναζήτηση του ανθρώπου για νόημα.
Από το 1986, που ίδρυσε μαζί με την Αγγελική Στελλάτου την Ομάδα Εδάφους, άρχισε μια νέα εποχή για τη σύγχρονη ελληνική χορευτική δημιουργία. Επί 27 χρόνια ο Δημήτρης Παπαϊωάννου δεν έχει σταματήσει να εκπλήσσει, δημιουργώντας έργα απέριττης ομορφιάς και πυκνής έντασης. Η ματιά του, είτε σε μυθικές μορφές όπως στη «Μήδεια», είτε στην οικεία αστική καθημερινότητα όπως στο «Μέσα», ανοίγει νέους κόσμους. Ο ζωγράφος, δημιουργός κόμιξ, σκηνογράφος, ερμηνευτής, χορογράφος και σκηνοθέτης έχει αποδείξει ότι περνά με χαρακτηριστική άνεση από μεγάλα θεάματα όπως η τελετή έναρξης και λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων το 2004 σε λιτά ντουέτα όπως το τελευταίο του έργο. Στην «Πρώτη Ύλη» (2012) επέστρεψε στα βασικά. Χωρίς σκηνικά, κοστούμια, μουσική ή σύνθετο φωτισμό, επικεντρώθηκε στην πρώτη ύλη του χορού αλλά και της ζωής: το σώμα. Και επιστρέφοντας ο ίδιος σωματικά στη σκηνή μετά από 10 χρόνια, υπενθυμίζει ότι δεν χρειάζονται πολλά για να δημιουργηθεί η μαγεία της τέχνης.
Και το κοινό; Το κοινό είναι έτοιμο για όλα, καθώς ακολουθεί εδώ και καιρό μαγεμένο.
Συντελεστές
Τα κατά παραγγελία αντρικά κοστούμια των ερμηνευτών αποτελούν χορηγία του οίκου χειροποίητων ενδυμάτων «Giannetos».
Βιογραφικό
Πέμπτη 29 Μαΐου
Συζήτηση μετά την παράσταση με τον Δημήτρη Παπαϊωάννου
Συντονισμός: Χριστιάνα Γαλανοπούλου, ιστορικός τέχνης, καλλιτεχνική διευθύντρια του MIRfestival