Ημερίδα-Παρουσίαση Βιβλίου | Αθανάσιος ο Ψαλίδας: «Αρχείου Λόγος»
Ημερομηνίες
Εισιτήρια
Χώρος
Πληροφορίες
Απευθύνεται σε
Ερευνητές, καθηγητές, φοιτητές και στο ευρύ κοινό
Περιγραφή
Η νέα έκδοση του Ιδρύματος Ωνάση, με την επιστημονική επιμέλεια της Δρ Ελένης Κουρμαντζή, γίνεται η αφορμή διοργάνωσης μιας Ημερίδας για την παρουσίαση του βιβλίου, ώστε να αναδειχθεί το έργο του κορυφαίου Νεοέλληνα διαφωτιστή, Αθανάσιου Ψαλίδα, μέσα από χειρόγραφα και εκδόσεις του. Η πολυσχιδής προσωπικότητά του ξεδιπλώνεται μέσα από τεκμήρια της περιόδου 1786-1829, αναδεικνύοντας ταυτόχρονα τη φιλοσοφία του Ανθρωπισμού και τις ιδέες του Διαφωτισμού.
εικόνα1/5
Φωτογραφία: Ανδρέας Σιμόπουλος
Η έκδοση αποτελεί συνέχεια των δύο επιτυχημένων εκθέσεων βιβλίων και χειρόγραφων του Αθανάσιου Ψαλίδα που πραγματοποιήθηκαν το 2019 στην Ωνάσειο Βιβλιοθήκη, στην Αθήνα, και το 2020 στα Γ.Α.Κ. (Ιστορικό Αρχείο Ηπείρου), στα Ιωάννινα.
Έτος Έκδοσης: Ιούνιος 2023
Εκδότης: Ίδρυμα ΩνάσηΓλώσσα: Ελληνικά
Σελίδες: 597
Διαστάσεις: 21×28
Είδος: Έντυπη έκδοση
Περιγραφή: Σκληρό εξώφυλλο, πλούσιο οπτικό υλικό
ISBN: 978-618-85928-7-2
ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ
Δρ. Αντώνης Σ. Παπαδημητρίου, πρόεδρος Δ.Σ. Ιδρύματος Ωνάση
Δρ. Ελένη Κουρμαντζή, Επισκέπτρια Καθηγήτρια, "St. Cyril And St. Methodius" University Of Veliko Turnovo, Bulgaria
Αμαλία Παππά, Αναπληρώτρια Διευθύντρια Γενικών Αρχείων Του Κράτους, Διευθύντρια Αρχειακής έρευνας, Προβολής, Επικοινωνίας, Συντήρησης Και Διατήρησης Αρχείων
Απόστολος Κατσίκης, Ομότιμος Καθηγητής Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης Πανεπιστήμιου Ιωάννινων
+Κωνσταντινος Σπ. Σταϊκος, Αρχιτέκτων, Ιστορικός Του Βιβλίου, Επικεφαλής Των Εκδόσεων Ατων